Çin’in uzay uçağı yörüngeye 6 gizemli nesne bıraktı! Kuzey Amerika üzerinden güçlü sinyaller gönderiyor

Geçtiğimiz hafta yörüngeye fırlatılan çok gizli Çin uzay uçağı, Kuzey Amerika üzerinden güçlü sinyaller gönderiyor. Araç, üç yıl içinde üçüncü kez Dünya’nın yörüngesine fırlatıldı ve 6 gizemli nesneyi serbest bıraktı.

Nesneler ABD Uzay Kuvvetleri tarafından takip ediliyor ancak ne oldukları veya hangi amaca hizmet ettikleri konusunda hiçbir ayrıntı kamuya açıklanmadı.

Amatör gökbilimci Scott Tilley, uçağı takip ediyor ve yaydığı sinyalleri inceliyor. Tilley uçağın Kuzey Amerika üzerinden geçerken en güçlü sinyalleri gönderiyor gibi göründüğünü söyledi.

ABD ÇİN CASUS BALONUNU DÜŞÜRMÜŞTÜ

Bu durum ABD’nin askeri bölgeden geçerken istihbarat toplayabilecek bir Çin casus balonunu vurmasından yalnızca 10 ay sonra gerçekleşti.

Tilley uzay uçağının, yalnızca güneyden güneybatıya doğru bir konumu tercih ediyor gibi görünen belirli bir geçiş yörüngesi üzerinde ilerlediğini belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı, OBJECT A’dan F’ye kadar Çin’in uzay aracı tarafından Dünya yörüngesine bırakılan 6 nesnenin ne olduğunu belirledi.

Çin basınında yer alan bir duyuruda, uzay uçağının amacının “uzayın barışçıl kullanımı için teknik destek” sağlamak olduğu açıklandı. Ancak ülke tıpkı Amerikalı yetkililer gibi uçaklarıyla ilgili ayrıntıları gizli tuttu.

ABD UZAY KUVVETLERİ ŞEFİ: “TESADÜF DEĞİL”

Çin’in uzay uçağı, ABD’nin “casus” uçağının uçuşunu ertelemek zorunda kalmasından bir gün sonra fırlatıldı ve ABD Uzay Kuvvetleri şefi bunun “tesadüf olmadığını” söyledi.

Uzay Kuvvetleri Uzay Operasyonları Şefi General Chance Saltzman, “Zamanlama ve sıralama açısından bizimle eşleşmeye çalışmaları muhtemelen tesadüf değil.” ifadelerini kullandı. Saltzman, “Bir şeyi yörüngeye yerleştirme, bazı şeyler yapma ve onu eve getirip sonuçlara bakma yetisine sahip olmak güçlüdür.” dedi.

Bununla birlikte, Amerika’nın Boeing tasarımı X-37B gizli uzay aracının yıllarca süren tanıtım fotoğraflarına rağmen, Çinli rakibinin hiçbir fotoğrafı kamuoyuna sızdırılmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x