Google mühendisleri PlayStation Portal’ı PSP oyunlarını emüle etmek için modladı

Bu yenilik, klasik oyunların yeniden canlandırılması ve modern cihazlarda yaşatılması adına önemli bir adım olarak görülüyor. Oyun severler için nostaljik bir yolculuk vaat eden bu girişim, teknolojinin sınırlarını zorlayarak eğlencenin yeni boyutlarını keşfetmeyi mümkün kılıyor.

Sony’nin PlayStation Portal’ı, beklenmedik bir başarıya imza attı. Bu taşınabilir aksesuar, sıklıkla stoklarda tükeniyor ve bulması zor oluyor. Cihazın tek bir işlevi var: kendi PlayStation 5’inizden oyunları aktarmak. Cihaz yerel olarak oyun çalıştırmıyor — eğer bunu yapacak bir yol bulabilirseniz hariç.

İki Google mühendisi, Portal’da PPSSPP, bir PlayStation Portable emülatörünü, doğal olarak çalışır hale getirdiklerini iddia ediyor. Bir fotoğraf, sistemin üzerinde Grand Theft Auto: Liberty City Stories oyununu çalışırken gösteriyor. Mühendislerden Andy Nguyen, emülatörü çalıştırmak için herhangi bir donanım modifikasyonuna gerek olmadığını ve projenin “bir aydan fazla sıkı çalışma” gerektirdiğini söylüyor.

Nguyen, geçmişte PS4 ve PS5 açıklarını keşfetti, The Verge’in not düştüğü üzere. Nguyen’in PPSSPP’yi çalışır hale getirme yöntemini detaylandırıp detaylandırmayacağı veya diğer kişilerin emülatörü Portal’a görece kolay bir şekilde yükleyebilmeleri için bir jailbreak yayımlayıp yayımlamayacağı henüz net değil. “Yakın gelecekte bir yayın planlanmıyor ve yapılacak çok daha fazla iş var,” diye yazdı Nguyen, X üzerinde. Ancak, Nguyen bu hafta sonu emülatörün işleyişini gösteren bazı videolar yayınlamayı ima etti.

Portal açıkça popüler ve sistemle daha fazlasını yapabilme arzusu oyuncular arasında belirgin. Mevcut durumda, Sony’nin bulut oyun hizmetinden bile oyunları aktaramıyorlar. Belki de bu faktörler, Sony’yi birçok hayranın gerçekten istediği şeyi vermek için ikna edebilir: PSP ve Vita’nın uygun bir el konsolu halefi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x