İzinsiz şekilde Kur Korumalı diyerek mevduat ve altın toplayan şirket, yüzlerce kişiyi dolandırdı.

Feramuz Erdin yazdı

Profesör Akyıldız parlak bir eğitim kariyerine sahipti. Bunun yanında Oxford, ODTÜ ve Boğaziçi gibi üniversitelerde öğretim üyeliği yapmıştı. Kazandığı para ile yaptığı yatırımlarının ona ömür boyu rahat bir hayat sağlayacağını gördükten sonra da emekli olarak İzmir’e yerleşti.

DİPLOMASIZ BANKACI (!)

Akyıldız’ın hayatı, emekliliğin keyfini çıkarmakta olduğu İzmir’de kendisini altın ticareti yapan bir tanıdığı aracılığıyla ziyarete gelen A.Y isimli şahısla tanışınca tamamen değişti. A.Y çeşitli söylemlerle güven sağladıktan sonra Akyıldız’ı İsviçre IG Bank’ın Türkiye temsilcisi olduğuna, birikimini buraya aktarırsa kendisinin referansıyla parasına ayrıca yüzde 5 faiz uygulanacağına inandırdı.
Akyıldız her ne kadar bu teklife şüpheyle yaklaşsa da A.Y. kendisini süreç içinde ikna etmeyi başarmıştı.
Sahte belgeler ile desteklediği profili Profesör Akyıldız’a inandırıcı görünmüştü. Akyıldız nihayet İsviçre’de hesap açtırmaya karar verdi.

250 BİN EURO BUHAR OLDU

IG aslında foreks gibi riskli işlemlerin yapıldığı bir platformdu. Yani bilgi, tecrübe ve sıkı takip
gerektiriyordu. Profesör Akyıldız yüzde 5 getirinin hayaliyle 250 bin eurosunu, bazıları çevrimiçi olan bir takım Almanca evrakları imzalayarak IG hesabına aktardı. Evrakların hepsini A.Y hazırlamıştı.

Aradan üç ay geçmişti ki Akyıldız hesabının sıfırlandığını fark etti. Bu mümkün olamazdı. Derhal araştırmaya geçti ve acı gerçekle karşılaştı: Almanca evraklar arasında bulunan bir yetki belgesi ile farkında olmadan, tanımadığı bir şirkete hesabında işlem yapabilmek üzere yetki vermişti. Tabii ki dolandırıcılara ait olan bu şirket de aradan bir süre geçtikten sonra hesabı bir anda boşaltıvermişti!

A.Y 2 BİN EURO DA KREDİ ÇEKTİRDİ

Akyıldız parasının peşine düşmesine rağmen sonuç alamamıştı. Ancak her dolandırıcının yaptığı gibi A.Y kendisi ile ilişkisini asla kesmiyordu. Yaşanan aksiliklerden dem vurup, Akyıldız’a parasına bir gün kavuşacağını telkin ediyordu. A.Y yine bir gün Akyıldız’a mesaj attı ve çok zor durumda olduğunu söyledi. Acilen 2 bin euroya ihtiyacı vardı. Arkadaşı A.Y’ye güvenini yitirmemiş olan Akyıldız hemen bankaya gitti ve kredi çekerek A.Y’ye 2 bin euroyu da gönderdi.

“AHTAPOTLAR” DEVREDE

Yaşadığı olayın şokunu yaşayan ve bir çıkış yolu arayan Akyıldız, gelir dengesini düzeltmek için bu kez de gayrimenkullerini kiraya vermeye karar verdi. Neyse ki birikiminin kalan kısmı Eurobond’daydı. En azından orası garantideydi. Gayrimenkullerini kiralamak üzere kendisi ile irtibata geçen karı – koca çok şirinlerdi. Kısa zamanda Aslı’nın babası Zekai ile de tanıştı ve iyi dost oldular. Aslı kocası ile Akyıldız’ın kızının Çeşme’deki villasına, Aslı’nın babası Zekai de eşiyle birlikte Urla’daki çiftlik evine yerleştiler.

Bu sıcakkanlı aile yalnız yaşayan Akyıldız’ı artık bir an olsun bile yalnız bırakmıyordu. Akyıldız’a yalnızlığını ve yaşadığı olumsuz olayı adeta unutturmuşlardı. Artık neredeyse tüm zamanlarını birlikte geçiriyorlardı. Akyıldız’ın gözü yakınlarını, eşini –dostunu görmez olmuştu ve tabii kendi başına örülmekte olan çorabı da!

SAZAN SARMALI

Akyıldız bu yeni arkadaşlarına çok güveniyordu. Aslı’nın çevresi de çok genişti. A.Y’ye kaptırdığı 250 bin euroyu geri alabilecekti. Ancak bunun için önce konunun uzmanı olan Necmettin isimli kişiye 150 bin dolar göndermeleri gerekiyordu. Akyıldız hemen Eurobond’daki parasına müracaat etti. 150 bin doları Aslı’nın istediği hesaba gönderdi. Geriye 200 bin doları kalmıştı. Aslı onun için de bir çözüm buldu: İstanbul’da faaliyet gösteren SG isimli bir şirket vardı. Hatta İzmir’de bölge müdürlükleri bile vardı. Müşterilerine aynen KKM benzeri bir sistem uyguluyordu. Ancak mevzuat gereği döviz yerine TL gönderilmesi gerekiyordu.

Akyıldız hemen 200 bin dolarını da TL’ye çevirip SG isimli şirkete gönderdi. Tabii ki bu, 350 bin dolarını gördüğü son gün olmuştu! SG isimli şirket böyle bir işlemin yapıldığını kabul etmiyordu. Üstelik yüzlerce daha mağdur ortaya çıkmıştı. Akyıldız gerçeği anlayınca soluğu savcılıkta aldı. Bu arada Aslı ve ailesinin de dolandırıcılıktan
sabıkaları olduğunu öğrendi. Tüm birikimini dolandırıcılara kaptıran Profesör Akyıldız şimdi savcılıktan gelecek haberleri dört gözle bekliyor. Bugünkü kurla yaklaşık 20 milyon TL eden parasını artık geri alması mümkün değil gibi ama en azından kendisini dolandıranlardan hesap sorulmasını sağlayabilir.

GERÇEKLERE TERCİH EDİLEN TATLI YALANLAR

Şu bir gerçek ki eğitim seviyesi ne olursa olsun insanlar tatlı yalanlara gerçeklerden daha çok ilgi gösteriyor. Bunun altındaki psikolojiyi açıklamak benim işim değil, buna ancak uzmanlar yorum yapabilir.
Ancak bu olayda, yalnız yaşayan varlıklı bir insanın nasıl hedef olduğunu, etrafının örümcek ağı gibi nasıl örüldüğünü ve sonunda nasıl tuzağa düşürüldüğünü açıkça görebiliyoruz. Dolandırıcılar birbirinden farklı olsa da kurbanın profili onları bir şekilde mıknatıs gibi kendine çekiyor.

Daha önce çeşitli yazılarda ve yayınlarda dolandırıcılıkla ilgili yüzlerce uyarılar yapmamıza rağmen, her gün yeni bir olayla karşılaşmak açıkçası bizi de şaşırtıyor. Ama herkes için şunu bilmekte fayda var: “Yoldan giden yorulmaz.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x