Muharrem İnce İzmir Adaylığı İçin: “Olmayan Teklifin Konusu Olmaz”

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, gündemde olan ‘CHP’den İzmir Belediye Başkanı Adaylığı’ konusu hakkında gazeteci Fatih Altaylı’nın sorularına yanıt verdi.

Gazeteci Fatih Altaylı’ya konuşan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’yla görüşmesini anlattı.

Yaklaşan yerel seçimlerde üç büyük şehrin kaybedilmemesi gerektiğini belirten İnce, “Ekrem İmamoğlu’nu ben aradım. Kendisini uzun zamandır tanırım. Ben kendisi ile tanıştığımda Beylikdüzü İlçe Başkanı idi. Siyasette bunlar vardır. Bazen biz daha üst makamda oluruz, bazen de yer değiştiririz. Ben onu aradım ve görüşmek istedim” dedi.

Ekrem İmamoğlu’yla telefonda ne konuştuğu sorusu üzerine ise İnce, “Kendisine şunu söyledim, ‘İstanbul’u kazanmak önemli idi. Ama kaybetmemek daha önemli. Senin kaybetmen Cumhuriyetçilerin moralini bozar. Senin o yeri koruman lazım. Ben senin için ne yapabilirim?’ dedim” şeklinde yanıt verdi.

Adaylıktan çekildiği 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde İstanbul’dan 103 bin oy aldığını belirten Muharrem İnce, “Bu demektir ki Memleket Partisi’nin burada en az 250 bin oyu var. Geçen seçimde 14 bin oy farkla kazandığı düşünülürse bu destek bence önemli. İstanbul’u kaybetmemek lazım” şeklinde konuştu.

Muharrem İnce, Ekrem İmamoğlu ile görüşmesinin “kurumsal” olmadığını söyleyerek, “Özgür Bey’e saygısızlığım söz konusu olamaz. Onunla da buluşacağız ama Ekrem Bey ile buluşmam kurumsal değildi. Sadece onun için ne yapabileceğimi sordum” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile görüşeceğini söyledi. Kendisine yöneltilen, “İzmir adaylığını mı konuşacaksınız?” sorusu üzerine İnce, “İzmir adaylık konusu diye bir şey yok. Olmayan teklifin konusu olmaz. Böyle bir teklif yok ki, bunun üzerine konuşalım” ifadelerini kullandı.

Muharrem İnce açıklamalarını, “Oradaki mesele şu. Ben İzmir konusunda CHP’yi uyardım. İzmir’i çantada keklik görüyorlar ama bu kez İzmir öyle çantada keklik falan değil. Yanlış bir adayla İzmir’i kaybederler. HDP’nin İzmir’e Sırrı Süreyya Önder’i aday göstereceği konuşuluyor. HDP’nin ya da HEDEP’in İzmir’de ciddi bir oyu var ve Sırrı Süreyya Önder bu ciddi oyu toparlar. İyi Parti’nin adayı Özlale de bir miktar oy alır. Bir bakarsın İzmir de gidivermiş. İzmir’de kimi göstersem alırım kafasından çıkmaları lazım. Bunu söyledim ben. CHP’nin yeni yönetiminin ayakları henüz yere basmıyor. Bunun için kendileri ile konuşup uyarmaya çalışıyorum” diyerek sonlandırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x