Batur’dan Mutlu ve Tugay’a destek çağrısı

Konak’ta 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlamalarında konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, 25 yılı aşkın belediyecilik sürecinde en büyük desteği İzmirli kadınlardan gördüğünü belirterek teşekkür etti.

Batur aynı desteğin CHP Konak Belediye Başkan Adayı Nilüfer Çınarlı Mutlu’ya ve CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay’a verileceğinden kuşku duymadığını da söyledi.

8 Mart Dünya Ekmekçi Kadınlar Günü Konak’ta bu yıl da coşkuyla kutlandı. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP Konak İlçe Başkanı Ozan Ali İlgazi, CHP Konak İlçe Başkan Adayı Nilüfer Çınarlı Mutlu, CHP İzmir İl ve Konak İlçe yöneticileri, kadın ve gençlik kolları üyeleri ile vatandaşların katıldığı kutlamada kadınlar Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nin girişinden ÖSYM binası önüne kadar bir dayanışma koridoru oluşturdu.

Törende konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayarak, 30 yıllık belediye başkanlığı döneminde en büyük desteği İzmirli kadınlardan gördüğünü vurguladı. Kadın hemşehrilerine teşekkür eden Batur, aynı desteğin CHP Konak Belediye Başkan Adayı Nilüfer Çınarlı Mutlu ile CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay’a sağlanacağından kuşku duymadığını söyledi.

“Hep yanında olacağız” mesajı

Batur, “Bugün belediye başkanı olarak son konuşmamızı yapacağız ama siyaset devam ediyor, hayat devam ediyor. En çok eşim Ferah Hanım sevindi; 30 senedir karım beni görmüyordu ama artık günleri paylaşma fırsatımız olacak. Değerli belediye başkanımız Nilüfer Çınarlı Mutlu’nun da bu süreyi en güzel şekilde yürüteceğine inanıyorum. Benim yıllardır dostum ve arkadaşımdı, kendisine üstün başarılar diliyor, hep yanında olacağımızı da söylemek istiyor ve elini kaldırıyorum. Tebrik ediyorum” dedi. Yerel seçimlerin ülkenin kaderini etkileyeceğine de dikkat çeken Batur, “Ben İzmir’in cesur ve özgür kadınlarının vereceği karara sonuna kadar güveniyorum. Sizler gelecekteki aydınlık günlerin habercisi olan umudun yılmaz savunucularısınız. Bu seçimde de vereceğiniz örgütlü mücadeleyle tarihe yön vereceksiniz. İzmir’in cesur, özgür ve güçlü kadınları bizler sizlere güveniyoruz. Emeğinize, umudunuza, geleceğimize her zaman sahip çıktınız. İnanıyorum çıkmaya da devam edeceksiniz. Mücadelenizden asla vazgeçmeyin” diye konuştu. Özgürlük ve hak mücadelesi verirken hayatını kaybetmiş tüm kadınları saygıyla andığını ifade eden Başkan Batur, kadınların eşit ve özgür olduğu toplumlar ile kadınların geri plana itildiği toplumlar arasındaki uçurum giderek büyüdüğüne de dikkat çekti. Batur, “Kadınlar ve erkekler arasında hep var olan gelir eşitsizliği son yıllarda iyice büyüdü. Artan ekonomik kriz yüzünden daralan istihdam açığı en çok kadınları vurdu. Ülkemizde kadın işsizlik oranı yüzde 50’lere varmak üzere. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilenler kadına yönelik şiddete ve kadın cinayetlerine karşı seyirci kalmaya devam ediyor” dedi. Batur, Konak’ta kadınlara yönelik projelere her zaman öncelik verdiklerini, kadın istihdamını artırmaya, kadınların sosyal hayatta daha çok yer almalarını sağlamaya çabaladıklarını vurguladı.

Mutlu: Çalışmaları hiç kesintisiz devam ettireceğiz

CHP Konak Belediye Başkan Adayı Nilüfer Çınarlı Mutlu ise “Değerli başkanım, mimar meslektaşım, aile dostumuz, çok sevdiğimiz başarılı belediye başkanımız Abdül Batur’a bugüne kadar Konak için, kadınlar için yaptığı çok başarılı çalışmaları için teşekkür ediyoruz, ellerinize sağlık. Konak Belediyesi’nin yaptığı güzel kadın çalışmalarını hiç kesintisiz devam ettireceğiz. Mücadelemizi hiç bırakmayacağız. Bu ülke hala bir umudu taşıyabiliyorsa, hala her şeyiyle teslim olmadıysa bunu kadınlara, kadınların direncine borçlu olduğunu düşünüyorum, haklarımızı sokaklarda ne pahasına olursa olsun aramamıza borçlu olduğumu düşünüyorum. İstanbul Sözleşmesi yaşatır diyorum. 4,4,4’e karşıyız diyorum. Nafaka hakkımızı kimse elimizden alamaz diyorum. Toplumsal cinsiyet eşitliği Konak’ta her kılcalda kendini bulacaktır diyorum. Pozitif ayrımcılık yapacağız, kadınlar her yerde olacak. İzmir’in kadınları güçlüdür. İzmir’in kadınları gücünü göstermeye devam edecek. Sesimizi yükselteceğiz. Erkek şiddetine karşı mücadelemize devam edeceğiz. Yapacak daha çok işimiz var” dedi

Dayanışma zinciri oluştu

Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde koridor oluşturarak dayanışma zinciri kuran kadınlar, hak ve eşitlik mücadelesi veren, bu uğurda bedel ödemiş tüm kadınları saygıyla andı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x