Erdoğan: Ayrımcılık yapmayız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş’ta, Deprem Konutları Kura ve Anahtar Teslim Töreni’ne katıldı.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Aziz milletim, MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli, Parlamentomuzun değerli başkanı, değerli kardeşlerim sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde meydana gelen terör saldırısı nedeniyle adalet camiamıza geçmiş olsun diyorum. Hain saldırıyı bertaraf eden güvenlik güçlerimizi tebrik ediyorum. 2 terörist alçak emellerine ulaşamadan etkisiz hale getirilmiştir. Türkiye tüm terör örgütleriyle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir.

11 ilimizde meydana gelen deprem insanlık tarihinin en sarsıcı felaketlerinden biri olarak kayıtlara geçmiştir. Depremde yıkılan binaların yüzde 90’ının 1999 öncesi yapılmış olması felaketin boyutlarını artırmıştır. Hayatını kaybeden 53 bin vatandaşımıza Allah’tan rahmet diliyorum.

Depremde kaybettiğimiz kardeşlerimizin aziz hatıralarını kalbimizde hep yaşatacağız. Şehitlerimize af ve mağfiret temenni ediyorum. Bu felakette yaralanan 107 bin insanımız başta olmak üzere depremden etkilenen kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Böyle bir felaket karşısında güçlü durabilecek böyle çok az ülke ve toplum vardır. Geçmişten aldığımız derslerle geleceğimizi inşa etmenin yollarını arayacağız.

85 milyon yek vücut olarak depremzedelerin etrafından kenetlenen kardeşlerime buradan şükranlarımı sunuyorum. Çok ağır kış saatlerinin hüküm sürdüğü ilk saatlerde, ilk günlerde görev yapan görevli kardeşlerimden hiçbirini unutmayacağız.

Kalbini parçalayan acısına, soğuğa, çamura meydan okuyarak yaptıkları fedakarlıklara söz bulmak imkansızdır.

Devlet olarak depremin ilk anından itibaren tüm birimlerimizi seferber ederek buradaydık. Depremden etkilenen şehirlerde 39 bini yıkılmış bina ortaya çıkmıştı. Bu binalardan 26 binin çok acil arama kurtarma ekibi sevk edilmesi gerekiyordu. Tarihin en büyük arama kurtarma operasyonunu yürüttük. Bölgeye naklettiğimiz 20 bin araç ve iş makinası, 123 gemiyle çalışmaların kesintisiz yürütülmesini sağladık. Enkazdan çıkardığımız her can milletçe umudumuzu yeşertti.

Diğer şehirlerdeki yakınlarının yanına gitmek isteyen 3.5 milyon vatandaşımızın tahliyesini gerçekleştirdik.

Kalıcı konutların inşasına da hemen başladık. İlk anahtar teslimini Hatay’da ve Gaziantep’te yaptık. Bugün de Kahramanmaraş’ta 9 bin konutumuzun kurasını çekiyor, anahtarlarını teslim ediyoruz. Buna ilave olarak Kahramanmaraş’ta 20 bn konutun yapımı devam ediyor. Yarın Şanlıurfa’da perşembe Adıyaman’da kura töreni yapacğaız.

Bu sayıları sürerle 390 bine tamamlayacağız. herkesin gönül boşluğunu sağlayarak bu süreci çok geciktirmeden sonuca erdireceğiz.

En son hak sahibi vatandaşımızda yuvasına kavuşana kadar durmadan dinlenmeden çalışmaya devam edeceğiz. Bizim 30 yıllık birikimimiz olmasa, bu yaralar bu kadar hızlı sarılamazdı. O dönemde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un lisans üstü gayretlerini kim inkar edebilir. Hayatımızın hiçbir döneminde ayrımcılık yapmadık, yapmayız.

Şehirlerimizi Türkiye Yüzyılı’na hazırlamaya talibiz.

Yıllardır şu hakikati kamuoyun dikkatine getiriyoruz. Hangi parti olduğuna bakmaksızın tüm belediyelere bütçe payı veriyoruz. Ayrımcılık yapmadık yapmayız.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x