Sinan Çiftyürek: Seyit Rıza’nın mezarı nerededir?

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Van Milletvekili Sinan Çiftyürek, TBMM’ye verdiği soru önergesinde 15 Kasım 1937’de Elazığ’ın Buğday Meydanı’nda idam edilen Seyit Rıza ve dava arkadaşlarının mezar yerlerini sordu.

Çiftyürek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle, soru önergesi verdi. Seyit Rıza ve dava arkadaşlarının mezar yerleri açıklanmasını isteyen Çiftyürek önergesinde, “Darağacına götürülürken 74 yaşındaki Seyit Rıza’nın yaşı küçültülerek, 16 yaşındaki oğlu Resik Hüseyin’in yaşı ise büyütülerek kayıtlara geçirildi. İdamlar sonrası cenazeler ailelere teslim edilmeyerek bilinmeyen bir yere defnedilmiş, aradan geçen 86 yıla rağmen mezar yerlerinin açıklanmasına dair devlet yöneticileri tarafından herhangi bir açıklama yapılmamıştır” dedi.

‘MEZAR YERLERİ NEDEN AÇIKLANMIYOR?’

Çiftyürek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın şu soruları yanıtlamasını istedi:

– Seyit Rıza ve onunla birlikte idam edilen dava arkadaşlarının mezar yerleri nerededir?

– Seyit Rıza, oğlu ve beş dava arkadaşının mezar yerlerinin açıklanmamasının gerekçesi nedir?

– İstiklal Mahkemeleri’nin tutanak ve kayıtları kamuoyuna hangi nedenlerle açıklanmamaktadır? Bu belgelerin açıklanmasına dair cumhurbaşkanlığı tarafından planlanan herhangi bir çalışma mevcut mudur? (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir